POGOTOWIE KOMPUTEROWE

naprawa komputera u Ciebie

Zasięg TYLKO WARSZAWA

Zadzwoń 518-263-497

BRAK STAWKI GODZINOWEJ

opłata za zlecenie

DOJAZD GRATIS

KONSULTACJE telefoniczne

gratis

Przydatne strony:

 • Virustotal - strona, na której można przeskanować podejrzany plik lub stronę internetową kilkudziesięcioma programami antywirusowymi.
 • Jotti - strona do tego samego celu co powyższy serwis
 • ShieldsUP! - serwis umożliwiający sprawdzenie jakie porty są otwarte w naszym systemie operacyjnym. Otwarte porty, jeśli nasz komputer nie jest serwerem, są powodem do niepokoju
 • NETMETER.pl - serwis pozwalający zmierzyć prędkość łącza internetowego
 • AV-Comparatives - Serwis zajmujący się testowaniem oprogramowania antywirusowego. Dzięki jego raportom (dostępnym na stronie) możemy się zorientować jaki program zabezpieczający warto wybrać
 • EventID - Strona pomocna w rozszyfrowaniu komunikatów windowsowego Podglądu zdarzeń
 • Nie działa tylko mi czy wszystkim?
  Tu możemy sprawdzić czy problem z wyświetleniem jakiejś strony mamy tylko my, bo problem jest po naszej stronie, czy też wszyscy, bo problem jest po stronie serwera.
 • Ninite - Jeśli lubisz sobie ułatwiać życie i redukować żmudne czynności, to może ten serwis Ci się przyda. A przydatny jest wtedy, kiedy masz do zainstalowania wiele aplikacji, np. po reinstalacji systemu. Na stronie Ninite zaznaczasz interesujące Cię programy (wybór jest spory) i klikasz "Get Installer". Potem uruchamiasz ten instalator a on dla Ciebie wszystko pobiera i instaluje, bez potrzeby klikania co chwilę.

Porady i podpowiedzi komputerowe

Jaki program antywirusowy jest najlepszy?

Uważam, że w tej chwili nie ma absolutnego lidera. Moja rada jest taka by wybrać sobie darmowego antywirusa spośród poniższych:

 • Microsoft Security Essentials,
 • AVG,
 • Avira Antivir,
 • Avast

jako główny program, który cały czas stoi na straży systemu i dodatkowo zainstalować Malwarebytes Antimalware (wersja darmowa) oraz pobrać AdwCleaner (nie trzeba instalować, dobrze usuwa adware (niepożądane oprogramowanie instalujące się na komputerze w celu wyświetlania reklam), żeby nimi od czasu do czasu ręcznie przeskanować system. Kolejną warstwę ochrony zapewnimy sobie korzystając z Sandboxie, programu, który uruchamia inne programy, na przykład przeglądarkę internetową w tzw. piaskownicy, czyli izoluje ją od systemu operacyjnego niedopuszczając do trwałego zainstalowania się złośliwego oprogramowania, które zaatakowało nas z jakiejś strony WWW. Tak więc po restarcie komputera złośliwy program nie powinien się już uruchomić, gdyż jest zainstalowany w piaskownicy, z której teoretycznie nic się nie uruchomi automatycznie. Z wymienionych, darmowych antywirusów najwyżej oceniam Microsoft Security Essentials, gdyż jest kompletny tzn. chroni przed całą gamą złośliwego oprogramowania i dość skuteczny. Poza tym nie wymaga żadnej konfiguracji i nie zawraca użytkownikowi głowy dużą liczbą komunikatów. Począwszy od Windowsa 8 występuje pod nazwą Windows Defender i jest wbudowany w Windowsa więc nawet nie trzeba go pobierać i instalować. Na Windowsie XP nie działa.

Podłączam zewnętrzny dysk twardy, wchodzę w "Mój komputer" i nie widzę go. Co zrobić?

Jeżeli jesteśmy pewni, że dysk jest sprawny to być może Windows z jakiegoś powodu nie przydzielił litery dla tego dysku. Aby to sprawdzić, należy uruchomić "Zarządzanie dyskami" (np. w ten sposób: wchodzimy w Menu Start » klikamy na Uruchom » wpisujemy diskmgmt.msc i klikamy OK). Na liście napędów dysków twardych i optycznych odszukujemy ten, na który nie możemy się dostać (rozpoznajemy go po wielkości lub etykiecie), i jeśli nie ma litery przydzielamy ją klikając prawym przyciskiem na dysku, a ściślej na woluminie w nim zawartym, i wybieramy "Zmień literę dysku i ścieżki", w następnym oknie "Dodaj" i wybieramy z listy dostępną literę i na koniec klikamy "OK".

Przyspieszenie komputera - jak to zrobić?

Największy efekt uzyskamy dodając pamięć operacyjną RAM, zwłaszcza jeśli mamy jej bardzo mało obecnie (do 512 MB dla XP, do 1 GB dla Visty i 7). Druga ważna sprawa to optymalizacja systemu, tak aby odinstalować nieużywane programy i wyłączyć z autostartu te które pozostaną. Inne mniej istotne działania przyśpieszające to defragmentacja dysku, wydzielenie partycji systemowej jeśli nie jest to zrobione. Poza tym warto zauważyć, że jeśli mamy ustawiony plan zasilania na oszczędny (chodzi tu zwłaszcza o laptopy) może to wpłynąć na obniżenie szybkości zarówno procesora jak i dysku twardego. Bywają również przypadki drastycznego spowolnienia procesora spowodowane jego przegrzewaniem, dlatego warto kontrolować temperaturę procesora i sprawdzać stan układu chłodzącego.

Dlaczego nie mogę włączyć Menedżera zadań?

Prawdopodobnie został on wyłączony przez jakiegoś trojana czy wirusa.
Aby go włączyć należy wyszukać w rejestrze za pomocą edytora rejestru Regedit wpisu DisableTaskMgr i zmienić jego wartość z "1" na "0".

Komputer nie chce się włączyć

Jeśli komputer kompletnie nie reaguje na włączanie, w pierwszym rzędzie należy sprawdzić podstawowe kwestie jak: kabel zasilający, gniazdko elektryczne, listwę zasilającą. Ponadto warto spróbować odłączyć wszystkie urządzenia zewnętrzne, zwłaszcza podłączone pod USB. Gdy nadal brak reakcji to trzeba już zajrzeć do środka co nie jest wskazane dla początkujących.

Jak wykonać formatowanie komputera?

Formatowanie komputera czyli formatowanie dysku, całego dysku razem z systemem Windows, musimy przeprowadzić z zewnątrz. Najprostszy przypadek jest wtedy gdy mamy płytę instalacyjną i możemy z niej uruchomić komputer i wybrać formatowanie na jednym z etapów procesu instalacji. W przypadku braku płyty instalacyjnej pozostaje nam przywrócenie systemu z partycji odzyskiwania. U każdego producenta wygląd to nieco inaczej i dlatego najlepiej odwiedzić jego stronę lub zajrzeć do załączonej dokumentacji, aby się zorientować jak to przeprowadzić. W większości wypadków jest to jednoznaczne z utratą danych na dysku, dlatego ważne jest wcześniejsze ich zabezpieczenie.

Które zabezpieczenie sieci bezprzewodowej - WEP, WPA czy WPA2 jest najbezpieczniejsze?

Oczywiście to ostatnie. WEP już dawno został złamany i bez trudu można znaleźć w Internecie narzędzia do łamania tego rodzaju szyfrowania więc należy go zdecydowanie unikać. Co prawda, jakiś czas temu było głośno o wykrytej luce w protokole WPA2, ale jak się przyjrzeć szczegółom to nie jest ona aż tak niebezpieczna (tu można o tym przeczytać: "Dziura w WPA2 (nie taka straszna, jak ją malują)". Najlepszym podejściem, jeśli chodzi o wybór klucza WPA2 do rutera wi-fi jest ustanowienie bardzo długiego, losowo wygenerowanego ciągu znaków jako ten klucz. Ponieważ sieć bezprzewodową konfigurujemy raz i mamy spokój (jeśli tylko nasz ruter jest niezawodny) więc nie musimy takiego klucza zapamiętywać tak jak hasła do służbowego komputera, które codziennie wpisujemy i byłoby bardzo uciążliwe, gdyby to hasło było bardzo długie. Tak więc zachęcam do solidnego zabezpieczenia swojej sieci WLAN. Do wygenerowania takiego supermocnego klucza możemy się posłużyć stroną Steve'a Gibsona: Perfect Passwords.

Skąd najbezpieczniej pobierać programy?

Najkrótsza odpowiedź: ze strony twórcy (producenta) lub serwisów, które specjalizują się w recenzowaniu czy opisywaniu programów. Jeśli chodzi o polskie strony to np.: dobreprogramy (uwaga, aby pobrać sam program bez zbędnych dodatków korzystamy z odnośnika po prawej stronie, szary przycisk z napisem "Linki bezpośrednie", a nie z lepiej widocznego zielonego przycisku, zwłaszcza jeśli na nim jest małą czcionką informacja o Asystencie pobierania), programosy.pl. Z zagranicznych polecałbym: Gizmo's Freeware - świetny, mój ulubiony od lat, a także SourceForge.

Czy Windows 7 jest dużo lepszy od Visty?

Moim zdaniem zdecydowanie tak. Vista wydaje się bardzo nieudanym systemem, i już nie chodzi o wydajność, która została poprawiona service packami, ale o jej defektywność. Psuje się sama z siebie, tzn. użytkownik nie musi jej w żaden sposób pomagać. Zwykła aktualizacja może doprowadzić do tego, że użytkownik utraci możliwość logowania się do systemu bo w miejsce ekranu logowania będzie widział tylko czarny ekran. Znam też przypadek, że Vista utraciła możliwość instalowania drukarki sieciowej, i trzeba było sporo się naszukać by rozwiązać problem. Krótko mówiąc - radzę unikać, wszak chyba nie bez powodu Microsoft tak szybko wypuścił na rynek Windowsa 7


 • naprawa komputera z zachowaniem danych
 • szybki czas reakcji
 • duża wiedza informatyczna
 • stale ulepszane metody
 • naprawa u klienta
 • wstępna diagnoza przez telefon
 • dojazd gratis
 • brak stawki godzinowej - opłata za zlecenie
 • klienci indywidualni
 • małe firmy
 • problemy sprzętowe
 • problemy programowe
 • naprawa u klienta
 • szybki dojazd na miejsce
  (ok. 1,5 godz)